Logotyp
textil design skolan
Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan och Per Norling utanför Yllefabriken i

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan och Per Norling utanför Yllefabriken i

TextilDesignSkolan & Yllefabriken i Effectplus

Det är med stor entusiasm och en stark förankring i den svenska textilhistorien som TextilDesignSkolan i Sandviken AB meddelar sin nystart och etablering i Yllefabriken i Järbo utanför Sandviken nu i december. Denna historiska milstolpe markerar återkomsten av ett blomstrande textilcentrum i hjärtat av Gästrikland.

TextilDesignSkolan i Sandviken AB har sina rötter i en lång och stolt tradition av textilutbildning som sträcker sig tillbaka till 1960-talet. Med ett varierat utbud av helgkurser, fortsättningskurser och grundkurser inom mode-textil och design, har skolan lockat elever med olika intressen och ambitioner. Efter en framgångsrik nystart år 2023, med fullbokade kurser, är skolan nu redo att ta det nästa stora steget och flytta sin verksamhet från Storvik till den idylliska orten Järbo.

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan, delar sin entusiasm: "Jag är övertygad om att Järbo är den perfekta platsen för vår skola. Den rika textila historien och den kreativa atmosfären här kommer att ge våra elever en unik inblick i textilbranschen. Vi är redo att fortsätta vår tradition av högkvalitativ utbildning och ser fram emot att växa tillsammans med Järbo."

På grund av upprepade sanitära problem och återkommande översvämningar i sina tidigare lokaler i Storvik, stod TextilDesignSkolan inför en akut behov av nya lämpliga utbildningslokaler. Det var i denna kritiska situation som möjligheten att etablera skolan i Yllefabriken i Järbo uppstod som både räddning, logisk position och en riktigt bra nystart inför det nya året.

I Järbo har textila traditioner funnits sedan 1890-talet. Yllefabriken var hjärtat av samhället och sysslade med garntillverkning, beredning, färgning och vävning. Under 1960-talet inriktades verksamheten huvudsakligen på garn, särskilt för möbeltyger, mattor och gardiner. Med Karl-Erik Blomberg i spetsen, och senare hans barn, växte företaget till det vi känner det som idag. De skapade bland annat det välkända raggsockgarnet Raggi, som har värmt tusentals fötter under många år. Idag är de en av de främsta leverantörerna på marknaden för garn och tillbehör till stickning och virkning.

TextilDesignSkolan i Järbo kommer att erbjuda en rad olika kurser som riktar sig till en bred publik. Per Norling, ägare av Yllefabriken Fastighets AB, berättar: "Vi är glada över att välkomna TextilDesignSkolan till Yllefabriken. Vår vision är att skapa ett levande företagshotell där olika verksamheter kan samverka och inspirera varandra. Att ha en textilskola här kommer att berika vårt utbud och ge möjligheter till kreativitet och innovation."

För de som längtar efter en aktiv helg i naturen finns möjligheten att kombinera skidåkning eller vandring i Kungsberget med en spännande kurs i trikåsömnad samma helg. Detta ger en unik möjlighet att förena fritidsintressen med kreativitet och lärande.

Etableringen av TextilDesignSkolan i Yllefabriken i Järbo är en återkomst till Gästriklands textila rötter. Med en gedigen historia och en stark fokus på hållbarhet och kvalitet, har skolan och dess nya hem i Järbo alla förutsättningar för att blomstra och utvecklas tillsammans. Detta är en spännande tid för textilutbildningen i regionen och ett tecken på att den svenska textilindustrin fortsätter att blomstra.

För ytterligare information och förfrågningar om kurser vänligen kontakta:
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79

För mer information se
https://textildesignskolan.se

Om TextilDesignSkolan
Svenska TextilDesignSkolan lär ut sömnad, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Lokalerna är på en strategiskt belägen plats i Järbo, endast 10 minuter från Kungsberget i närheten av städer som Gävle och Falun med Sandviken, Ockelbo och Hofors som närliggande orter.
TextilDesignSkolan har en lång tradition av att utbilda inom området och grundades redan på 1960-talet. Det är en privat kursverksamhet i nya lokaler i Yllefabriken på Yllefabriksvägen 34 i Järbo.
Utbildningarna har endast behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg.
Man erbjuder tvådagars nybörjarkurser på helgerna, sedan en fortsättningskurs som även den är en tvådagars helgkurs.
Efter nybörjarkurserna har deltagarna bra grunder i sömnad för att fortsätta med andra kurser. Om deltagarna har motsvarande förkunskaper behöver de inte ta de två första kurserna.
Sedan kommer man att ha olika påbyggnadskurser och även fortsättningskurser med olika inriktningar.
TextilDesignSkolan lägger stor vikt vid att bevara den konserverade kunskapen inom svensk textilhantering.
Kurserna ger deltagarna grundläggande kunskaper i sömnadshantverk, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Utbildningarna lämpar sig för både dem som vill arbeta med textil som yrke eller enbart som en hobby, men även de som t.ex. vill kunna skapa unika plagg av second hand objekt. Det finns massor att fynda där textil och skinn är av mycket högre kvalitet än det man ofta finner i handeln nu för tiden.
Hållbarhet och miljövänligt är en självklarhet för oss.

 

Relaterade länkar

Ämnen

Kategorier

Regioner

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga