Logotyp
textil design skolan
Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Textil Design Skolan - helgkurser i grundläggande och kreativ sömnad i vår

I den natursköna miljön av Järbo, vid foten av Kungsberget, finner vi en särskild juvel inom textilutbildning – Svenska Textil Design Skolan. Här, i de anrika lokalerna av Yllefabriken, erbjuds en brokig palett av kurser som lockar både nybörjare och erfarna sömmerskor och sömmare till grundläggande och kreativa helgutbildningar under våren och sommaren 2024.

 

Redan i helgen, lördag den 27 april erbjuds ”Fortsättningskurs i trikåsömnad," en kurs designad för de som redan har basfärdigheter och vill fördjupa sin kunskap inom bearbetning av trikå. Ett perfekt tillfälle för deltagare att finslipa sina tekniker inom ett specifikt material.

Den 25 maj fortsätter programmet med två samtidigt startande kurser; "Grundkurs i sömnad" och "Grundkurs i trikåsömnad." Dessa kurser syftar till att introducera deltagarna till grunderna i textilhantering och design, från att hantera grundläggande sömnadsutrustning till att utforma och skapa egna textila skapelser.

Birgitta Persson, ägare och en av kursledarna på skolan, uttrycker sin vision för kursprogrammet: "Vi strävar efter att erbjuda en utbildning som inte bara förmedlar tekniska färdigheter, utan också inspirerar våra studenter att utforska och uttrycka sin egen kreativa röst genom textil. Våra kurser är designade för att ge varje deltagare de verktyg de behöver för att från första stund skapa med självförtroende."

 

En Inspirerande miljö i Järbos anrika yllefabrik

Varje kurs genomförs i de inspirerande och välutrustade lokalerna på Yllefabriken, där industrihistoriens vingslag möter modern pedagogik. Områdets naturskönhet och den historiska miljön ger en extra dimension till lärandet och skapandet.

Birgitta tillägger, "Att lära ut i Järbo, med dess rika historia och fantastiska natur, ger en unik atmosfär som verkligen speglar vad vi vill förmedla med våra kurser – att varje stygn och söm kan berätta en historia."

 

Framtiden är hållbar och handgjord

Textil Design Skolan i Sandviken är mer än en skola; det är en plattform där tradition möter innovation. Med ett kursutbud som speglar både bredden och djupet inom textilhantverk och design, är skolan en inkörsport till en värld av kreativa möjligheter. För mer information och anmälan till vårens och sommarens prisvärda kurser, besök skolans hemsida. Påbörja din resa i textilens värld med oss i den inspirerande miljön i Yllefabriken, där varje stygn och mönster är en del av en större berättelse - och ett klädsamt plagg för generationer?

 

För mer information om kurserna och programmet:
https://textildesignskolan.se/calendar

 

Kontakt:
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79
Yllefabriksvägen 34, 811 95 Järbo

 

För mer information se: https://textildesignskolan.se

 

Om Textil Design Skolan
Textil Design Skolan lär ut sömnad, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Lokalerna är på en strategiskt belägen plats i Yllefabriken i Järbo, endast 10 minuter från den populära skidorten Kungsberget.

Textil Design Skolan i Sandviken har en lång tradition av att utbilda inom området och grundades redan på 1960-talet.
Utbildningarna har endast behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg. Man erbjuder tvådagars nybörjarkurser på helgerna, sedan en fortsättningskurs som även den är en tvådagars helgkurs.


Efter nybörjarkurserna har deltagarna bra grunder i sömnad för att fortsätta med andra kurser. Har deltagarna andra motsvarande förkunskaper behöver de inte de två första kurserna. Sedan kommer man att ha olika påbyggnadskurser och även fortsättningskurser med olika inriktningar.

 

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan, Arkiv Gefle Dagblad

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan, Arkiv Gefle Dagblad

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Elev och textillärare 2024

Elev och textillärare 2024

Elev i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Elever i trikåkursen 2024

Elever i trikåkursen 2024

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga