Logotyp
textil design skolan
Elev i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Kurs I Trikåsömnad den 23-24 Mars I Yllefabriken, Järbo!

Välkommen till en kreativ grundkurs i trikåsömnad i våra fina lokaler i den idyllisk miljön i Yllefabriken, Järbo, Gästriklands Gnosjö, 10 min från Kungsberget!

 

Kursen sker i våra nya fina lokaler med bra akustik och ljus som en intensiv kurs med behöriga och trevliga textillärare med lång erfarenhet att lära ut sömnad.

 

Trikåkursen är den 23-24 mars 2024 och vi kör kl. 10:00-17:00 på lördag och söndag 9:00-17:00.

 

Testimonials från kursdeltagarna som har gått grundkursen i trikåsömnad vid utvärdering och följande fråga: Uppfyllde kursen din förväntan?

”Otroligt bra, den bästa jag gått med alla bassömmar mm och de proffsiga lärarna”

”Jag älskar den. Det var trevligt och givande”

”Ja! Så härligt med hjälp den nivå man befinner sig”.

”Absolut. Valdigt bra och kul. Fick grunderna i trikåsömnad”


”Ja. Jättekul och givande”

”Ja”

”Absolut”

”O ja”

”Ja, men vill att de ska vara längre. Trevligt och kreativt. Jag har fyllt på trikåsömnadskunskaperna”.

 

Innehåll

  • Presentation av lärare och deltagare (mål, syfte och förväntningar)
  • Maskingenomgång (symaskin och overlockmaskin)
  • Maskinträning (att sy detaljer)
  • Genomgång av sömmar (plats på plagget)
  • Rita mönster och sy ett enkelt plagg (barnplagg) av din collegetröja genom att jobba med återbruk
  • Sy ett eget plagg


Mer information skickas ut innan kursstart.

Introduktionspriset är 2500 kr inklusive moms.
Anmälningsavgiften är 1000 kr för att boka platsen genom Swish 1235288592

Resten betalas vid kursstart. Materialkostnader och fika i kursavgiften. Vi återkommer med mer information närmare kursstart.

 

Var?

Textildesignskolans nya lokaler i Yllefabriken, Järbo, 10 min från Kungsberget!

Läs mer om trikåkursen:

https://textildesignskolan.se/news/view/lyckad-trikakurs-i-storvik-med-deltagare-anda-fran-solleftea-i-norr

Mer information och anmälan
https://textildesignskolan.se/kurs/kurs-i-trikasomnad3?read=kurs-i-trikasomnad3

 

Kontakt:
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79
Yllefabriksvägen 34, 811 95 Järbo

För mer information se:
https://textildesignskolan.se

Kurs i trikåsömnad 27-28 januari 2024

Kurs i trikåsömnad 27-28 januari 2024

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Birgitta Persson som tog över den anrika utbildningen efter att kommunen lagt ner den 2011

Birgitta Persson som tog över den anrika utbildningen efter att kommunen lagt ner den 2011

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Elev och textillärare 2024

Elev och textillärare 2024

Elev i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga