Logotyp
textil design skolan
Sömnad Textildesignskolan

Sömnad Textildesignskolan

Kurs i trikåsömnad 27-28 januari 2024

 

Helgen den 27-28 januari 2024 hålls en kurs i trikåsömnad hos Textildesignskolans lokaler i Yllefabriken, Järbo!

Nu är det alltså dags för en tvådagars introduktionskurs i trikåsömnad igen som hålls lördag och söndag den 27-28 januari i Järbo, 10 min från Kungsberget!

– Vi kör kl. 10:00-17:00 på lördag och 9:00-17:00 på söndag, säger Birgitta Persson, ägare och kursledare. Introduktionspriset är 2500 kr inklusive moms.
Anmälningsavgiften är 1000 kr för att boka platsen. Resten betalas vid kursstart. Materialkostnader och fika ingår i kursavgiften. Undantaget är att vi börjar med omsömnad i trikå, så deltagarna ska ta med sig en varsin collegetröja.

Kurserna är organiserade i form av integrerade kurser med stor flexibilitet och präglas av en stimulerande och innovativ inlärningsmiljö där de studerande har stort inflytande när de får nya nya färdigheter

– Vi välkomnar alla som är intresserade av att få sig en utbildning inom Textil, Design och Mode, oavsett om man kommer från vårt närområde eller var man än bor i landet. Tyngdpunkten ligger på grundläggande sömnad och mönsterkonstruktion för att lära sig att laga, designa och skapa plagg och textilier efter egna idéer, hälsar Birgitta. Vi har bara behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg.

Trikåsömnad är en typ av sömnadsteknik som används för att sy kläder och andra produkter med trikåtyg. Trikåtyg är mjukt och stretchigt och används ofta till plagg som t-shirts, leggings, underkläder och sportkläder.

Vid trikåsömnad används vanligtvis en overlockmaskin för att sy ihop tyget. Overlockmaskinen syr inte bara ihop tygstyckena, utan den skär även av överskottet av tygkanten och syr en snygg kant samtidigt. Detta ger en hållbar och elastisk söm som passar bra för trikåtyg.

Förutom overlockmaskinen kan även en vanlig symaskin användas vid trikåsömnad, särskilt för detaljer och dekorativa sömmar. Det kan vara nödvändigt att använda en speciell trikånål och en elastisk söm för att säkerställa att sömmen bibehåller sin stretchighet och inte bryts när plagget används eller tvättas.

Trikåsömnad kräver vanligtvis lite mer kunskap och skicklighet än att sy med vanligt bomullstyg, eftersom trikåtyg kan vara lite knepigt att hantera på grund av dess elastiska natur. Det kan vara viktigt att använda rätt tekniker och att provsy på liknande tyg innan du syr på det faktiska plagget.

Mer information och anmälan se https://textildesignskolan.se/calendar

 

För ytterligare information och kontakt
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79

För mer information se
https://textildesignskolan.se


Om TextilDesignSkolan
Svenska TextilDesignSkolan lär ut sömnad, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Lokalerna är på en strategiskt belägen plats i Järbo, endast 10 minuter från Kungsberget i närheten av städer som Gävle och Falun med Sandviken, Ockelbo och Hofors som närliggande orter.
TextilDesignSkolan har en lång tradition av att utbilda inom området och grundades redan på 1960-talet. Det är en privat kursverksamhet i nya lokaler i Yllefabriken på Yllefabriksvägen 34 i Järbo.
Utbildningarna har endast behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg.
Man erbjuder tvådagars nybörjarkurser på helgerna, sedan en fortsättningskurs som även den är en tvådagars helgkurs.
Efter nybörjarkurserna har deltagarna bra grunder i sömnad för att fortsätta med andra kurser. Om deltagarna har motsvarande förkunskaper behöver de inte ta de två första kurserna.
Sedan kommer man att ha olika påbyggnadskurser och även fortsättningskurser med olika inriktningar.
TextilDesignSkolan lägger stor vikt vid att bevara den konserverade kunskapen inom svensk textilhantering.
Kurserna ger deltagarna grundläggande kunskaper i sömnadshantverk, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Utbildningarna lämpar sig för både dem som vill arbeta med textil som yrke eller enbart som en hobby, men även de som t.ex. vill kunna skapa unika plagg av second hand objekt. Det finns massor att fynda där textil och skinn är av mycket högre kvalitet än det man ofta finner i handeln nu för tiden.
Hållbarhet och miljövänligt är en självklarhet för oss.

Kurs i trikåsömnad 27-28 januari 2024

Kurs i trikåsömnad 27-28 januari 2024

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Yllefabriken i Järbo, Arkiv Gefle Dagblad

Birgitta Persson som tog över den anrika utbildningen efter att kommunen lagt ner den 2011

Birgitta Persson som tog över den anrika utbildningen efter att kommunen lagt ner den 2011

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga