Logotyp
textil design skolan
I Effectplus: Sy om second hand – både ekonomiskt smart och hållbart

I Effectplus: Sy om second hand – både ekonomiskt smart och hållbart

I Effectplus: Sy om second hand – både ekonomiskt smart och hållbart

Klädindustrin genomgår en omvandling. Massproducerade kläder från bortre Asien dominerar marknaden, men samtidigt växer en motrörelse där hållbarhet och kvalitet står i fokus. Ett av de mest effektiva sätten att både spara pengar och värna om miljön är att lära sig använda second hand-kläder på rätt sätt. Svenska Textil Design Skolan i Järbo erbjuder helgkurser som lär ut just detta – hur man kan förvandla gamla kläder till unika och personliga plagg. Nästa kurs startar lördag 25 maj.

 

Svenska Textil Design Skolan har sedan 1960-talet utbildat inom sömnad, mönsterkonstruktion och textil design. Skolan är strategiskt belägen i Yllefabriken i Järbo, endast tio minuter från skidorten Kungsberget vid Sandviken. Kurserna hålls av behöriga textillärare och efter varje kurs får deltagarna ett intyg. Nybörjarkurserna sträcker sig över två dagar på helgerna och ger en solid grund i sömnad. Därefter finns det fortsättningskurser med olika inriktningar.

 

Second hand – en växande trend

Enligt en färsk rapport från Myrorna har second hand-shopping blivit en integrerad del av svenskarnas konsumtionsvanor. 75 procent av svenskarna har köpt kläder eller prylar second hand det senaste året. Detta är en dramatisk ökning från fem år tidigare, då endast en tredjedel av svenskarna handlade begagnat. Caroline Andermatt, vd på Myrorna, betonar att second hand har gått från undantag till regel och att det är viktigt för både miljön och plånboken.

Att handla second hand har många fördelar. Enligt Myrornas rapport handlade nio av tio av ekonomiska skäl, men 78 procent också av miljömässiga skäl. Begagnade kläder är ofta av högre kvalitet och gjorda av robusta material jämfört med många av dagens massproducerade plagg. Birgitta Persson, ägare och en av kursledarna på Svenska Textil Design Skolan, säger:
– Äldre kläder håller ofta en betydligt högre kvalitet och är gjorda av rejäla material som skinn och robusta tyger. Genom att lära sig sy om dessa plagg kan man skapa unika kläder som håller länge.

Kurser som inspirerar

Svenska Textil Design Skolans kurser ger deltagarna möjlighet att förvandla second hand-fynd till trendiga och hållbara plagg. Genom att gå på en eller flera av skolans uppskattade helgkurser kan man lära sig grunderna i sömnad och vidareutveckla sina kunskaper i olika påbyggnadskurser. Birgitta Persson understryker vikten av att sprida kunskapen om hållbar klädkonsumtion:
– Genom att gå våra kurser kan man inte bara spara pengar och bidra till en mer hållbar värld, man får också chansen att skapa något unikt och personligt, säger Birgitta.

Second hand-marknaden fortsätter att växa och allt fler svenskar ser fördelarna med att köpa och använda begagnade kläder. Om trenden fortsätter kan vi kanske om fem år se en majoritet av svenskarna handla second hand. Genom att delta i kurser på Svenska Textil Design Skolan kan du vara en del av denna hållbara framtid och samtidigt utveckla dina färdigheter i sömnad och design.

Nästa kurs startar lördag 25 maj. Så varför inte ta steget och anmäla dig till en helgkurs? Lär dig skapa unika plagg av hög kvalitet och bidra till en mer hållbar värld.

För mer information om kurserna och programmet:
https://textildesignskolan.se/calendar


Kontakt:
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79
Yllefabriksvägen 34, 811 95 Järbo

För mer information se: https://textildesignskolan.se


Om Textil Design Skolan
Svenska Textil Design Skolan lär ut sömnad, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Lokalerna är på en strategiskt belägen plats i Yllefabriken i Järbo, endast 10 minuter från den populära skidorten Kungsberget.
Textil Design Skolan i Sandviken AB har en lång tradition av att utbilda inom området och grundades redan på 1960-talet.
Utbildningarna har endast behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg. Man erbjuder tvådagars nybörjarkurser på helgerna, sedan en fortsättningskurs som även den är en tvådagars helgkurs.
Efter nybörjarkurserna har deltagarna bra grunder i sömnad för att fortsätta med andra kurser. Har deltagarna andra motsvarande förkunskaper behöver de inte de två första kurserna. Sedan kommer man att ha olika påbyggnadskurser och även fortsättningskurser med olika inriktningar.

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan

Elever i trikåkursen 2024

Elever i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Elev och textillärare 2024

Elev och textillärare 2024

Elev i lokalerna 2024

Elev i lokalerna 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga