Logotyp
textil design skolan
Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Elever och textillärare vid industrimaskin overlock

Grundkurs i trikåsömnad & grundkurs i sömnad 27-28 juli på Textil Design Skolan i Järbo

Välkommen till kreativ grundkurs i trikåsömnad och grundkurs i sömnad i den idylliska miljön på Yllefabriken i Järbo, beläget i Gästriklands Gnosjö, endast 10 minuter från Kungsberget.

 

Investera i din personliga utveckling och låt dig inspireras av kursen i Trikåsömnad och Sömnad den 27-28 juli.

 

– Kurserna sker i våra nya fina lokaler med bra akustik och ljus som en intensiv kurs med behöriga och trevliga textillärare med lång erfarenhet att lära ut sömnad, , berättar Birgitta Persson, ägare och kursledare.

Deltagare har möjlighet att delta enskilt, med vänner eller tillsammans med familjemedlemmar för att utforska konsten att arbeta med trikåtyger och omvandla klädesplagg. Kurserna äger rum den 27-28 juli 2024, med start kl. 10:00 till 17:00 på lördagen och 9:00 till 17:00 på söndagen.

Trikåkursens innehåll:

 • Presentation av lärare och deltagare (mål, syfte och förväntningar)
 • Genomgång av maskiner (symaskin och overlockmaskin)
 • Praktisk maskinhantering (sy detaljer)
 • Undervisning i olika sömmar (placering på plagget)
 • Mönsterkonstruktion och tillverkning av enkla plagg (barnkläder) med återbruk av collegetröjor
 • Skapande av eget plagg

 

För mer information om trikåkursen och anmälan:
https://textildesignskolan.se/kurs/kurs-i-trikasomnad3?read=kurs-i-trikasomnad3

 

Grundkursen i sömnads innehåll:

 • Presentation av lärare och deltagare (mål, syfte och förväntningar)
 • Maskingenomgång (symaskin, press, sömnadsverktyg)
 • Maskinträning (att sy detaljer)
 • Genomgång av sömmar (plats på plagget)
 • Rita mönster och sy upp ett enkelt plagg
 • Jobbar med återbruk alternativt tar deltagaren med eget tyg

 

För mer information om grundkursen i sömnad och anmälan:
https://textildesignskolan.se/kurs/grundkurs-somnad?read=grundkurs-somnad

 

Introduktionspriset är 2500 kr inklusive moms per kurs, vilket inkluderar materialkostnader och fika under kursens gång. Ytterligare information kommer att tillhandahållas närmare kursstart.

 

Kontakt:
Birgitta Persson
info@textildesignskolan.com
070-968 99 79
Yllefabriksvägen 34, 811 95 Järbo

För mer information se:
https://textildesignskolan.se

 

Om Textil Design Skolan
Svenska Textil Design Skolan lär ut sömnad, mönsterkonstruktion, formgivning och design. Lokalerna är på en strategiskt belägen plats i Yllefabriken i Järbo, endast 10 minuter från den populära skidorten Kungsberget.
Textil Design Skolan i Sandviken AB har en lång tradition av att utbilda inom området och grundades redan på 1960-talet.
Utbildningarna har endast behöriga textillärare till alla kurser och efter varje avslutad kurs ges ett intyg. Man erbjuder tvådagars nybörjarkurser på helgerna, sedan en fortsättningskurs som även den är en tvådagars helgkurs.
Efter nybörjarkurserna har deltagarna bra grunder i sömnad för att fortsätta med andra kurser. Har deltagarna andra motsvarande förkunskaper behöver de inte de två första kurserna. Sedan kommer man att ha olika påbyggnadskurser och även fortsättningskurser med olika inriktningar.

 

Elever i trikåkursen 2024

Elever i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Elev i trikåkursen 2024

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

Textillärarna Anna och Birgitta på Textil Design Skolan

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

​Lyckad trikåkurs i Storvik med deltagare ända från Sollefteå i norr till Nora i söder

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan

Birgitta Persson, ägare och kursledare på TextilDesignSkolan

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Lyckad grundkurs i sömnad i Storvik

Elev och textillärare 2024

Elev och textillärare 2024

Elev i lokalerna 2024

Elev i lokalerna 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Samling runt bordet med elever och textillärare 2024

Alla rättigheter reserverade Textil Design Skolan i Sandviken AB © 2024
Cookies | Sidkarta | Webb: Joe Formgren Reklam & GoWeb i Yodo CMS

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga